All About Jobs
  • Acasă
  • Știri
  • Angajatori
  • Interviuri
  • Video
  • Afterwork
Categorii
  • Afterwork
  • Angajatori
  • Featured
  • General
  • Interviuri
  • Opinii
  • Știri
  • Video
  • Politică privind fișierele cookies
  • Despre noi
  • Contact
  • Politică privind fișierele cookies
  • Despre noi
  • Contact
527 Subscribers
13K Likes
16 Followers
All About Jobs

The story behind the job

All About Jobs
  • Acasă
  • Știri
  • Angajatori
  • Interviuri
  • Video
  • Afterwork
  • Știri

Testarea candidaților pe loc câștigă teren ca metodă de recrutare

  • Bianca Suciu Sharma
  • 24 ianuarie 2017
  • 2 minute de citit
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0
0

Companiile sunt tot mai interesate să-i testeze pe candidați încă de la primul interviu de angajare. În felul acesta recrutorii își dau seama mult mai repede, chiar din primele minute, dacă acel candidat e potrivit sau nu pentru postul disponibil și, în plus, identifică nivelul de competență, cunoștințele și experiența candidaților.

 Avantajele Speed Challenge și Instant Interview

Astfel de testări au loc în cadrul Târgului de Cariere, cea mai mare rețea de evenimente de carieră și employer branding: companiile testează, în câteva ore, zeci sau chiar sute de candidați interesați de un anumite domeniu de activitate.

„În urmă cu doi ani am introdus pentru prima dată competițiile contra-cronometru Speed Challenge. Am început în 2015 cu concursuri-fulger de programare în domeniul IT, care s-au bucurat de mare succes și pe care le organizăm și în prezent. De anul trecut organizăm și Speed Challenge pe traducere. De anul trecut le dăm posibilitatea și celor care recrutează cunoscători de limbi străine să-i testeze pe loc pe candidați. Mai mult, din această primăvară vom avea o varietate și mai mare de domenii pentru care vom organiza, în colaborare cu angajatorii, Speed Challenge-uri: e vorba despre inginerie, contabilitate, auto&automotive, dar și despre alte industrii”, spune Corina Brândușan, PR Managerul Târgului de Cariere.

Pe lângă competiții Speed Challenge, companiile pot să organizeze în cadrul TdC workshopuri și seminarii pe diverse teme.

 Interviul de angajare: la ce sunt atenți recrutorii

Experiența și competențele în domeniu sunt cele mai importante aspecte de care țin cont recrutorii, potrivit studiului realizat toamna trecută de Târgul de Cariere și HR Summit.

La cercetare au participat 158 de recrutori de la companii importante la nivel național. Astfel, 39% dintre angajatori au afirmat că la interviul de angajare îi interesează cel mai mult experiența candidaților, 38% pun mai mult accent pe competențele în domeniu, iar 20% apreciază mai degrabă atitudinea pe care candidații.

2% dintre recrutorii care au răspuns la studiu afirmă că sunt mai degrabă atenți la viteza de reacție la întrebările “provocatoare”. Studiul s-a desfășurat în perioada octombrie-noiembrie 2016, pe un eșantion de 158 de specialiști în resurse umane care au participat la Târgul de Cariere și la HR Summit.

 Start înscrieri la Târgul de Cariere

Organizatorii Târgului de Cariere (TdC) așteaptă peste 200 de companii la ediția de primăvară a evenimentului, care avea avea loc în martie și aprilie la Cluj, Iași, Chișinău, Brașov, Sibiu, Oradea și Târgu-Mureș.

În primăvară vor avea loc 9 ediții – 7 globale și 2 dedicate exclusiv domeniului IT. Înscrierile pentru companiile care vor să recruteze la TdC au început în urmă cu câteva zile.

„Ne bucurăm că tot mai multe companii aleg să recruteze și să organizeze competiții contracronometru la Târgul de Cariere. Anii trecuți am fost chiar puși în situația de a refuza anumite companii care au dorit să se înscrie cu câteva zile înainte de începerea târgului pentru că spațiul nu ne mai permitea în anumite orașe să amplasăm noi standuri”, afirmă Corina Brândușan.

Detalii despre Târgul de Cariere găsiți pe www.targuldecariere.ro.

COMENTARII:
Bianca Suciu Sharma

Mi-am început cariera de jurnalist în anul 2008. Am făcut parte din echipa Realitatea TV și, ulterior, din echipa Digi24. După acești ani în care am fost reporter, corespondent, realizator de emisiuni și prezentator de știri, am decis să mă îndrept înspre online unde am pus bazele www.allaboutjobs.ro. Ulterior, m-am specializat în employer&personal branding.

Related Topics
  • all about jobs
  • blog despre joburi
  • ce urmaresc recrutorii in interviu
  • Featured
  • targul de cariere
  • testarea pe loc
Articol precedent
  • Știri

Luni, 23 ianuarie, zi liberă pentru bugetari

  • Bianca Suciu Sharma
  • 18 ianuarie 2017
Citește
Următorul articol
  • Știri

Recrutarea în 2017: online și interviuri informale

  • Bianca Suciu Sharma
  • 24 ianuarie 2017
Citește
Poate vrei să citești și
Citește

365 Days of Romania in Times Square: De 1 Decembrie, Arctic și Vola.ro duc valorile românești pe cel mai cunoscut bilboard din lume

Citește

140.000 de muncitori străini ar putea veni la muncă în România în 2024

Citește

Consorțiul „Wellbeing Academy” coordonat de UBBMed în România și de Harvard Medical School, extins la 14 universități locale

Citește

SoftServe România: Compania deschide primul sediu din țară și crește de 3 ori echipa locală

Citește

Regista adaugă Semnătură Electronică Calificată pe lista beneficiilor digitale oferite cetățenilor

Citește

56% dintre angajații participanți plănuiesc să-și schimbe jobul în 2024

Citește

3 din 5 angajați români au participat la un interviu pentru job în acest an

Citește

Mazars și FORVIS vor forma o nouă rețea globală, urcând în primele 10 locuri în clasamentul mondial

Top articole
  • 1
    365 Days of Romania in Times Square: De 1 Decembrie, Arctic și Vola.ro duc valorile românești pe cel mai cunoscut bilboard din lume
    • 2 decembrie 2023
  • 2
    140.000 de muncitori străini ar putea veni la muncă în România în 2024
    • 29 noiembrie 2023
  • 3
    Consorțiul „Wellbeing Academy” coordonat de UBBMed în România și de Harvard Medical School, extins la 14 universități locale
    • 28 noiembrie 2023
  • 4
    SoftServe România: Compania deschide primul sediu din țară și crește de 3 ori echipa locală
    • 27 noiembrie 2023
  • 5
    Povestea Ioanei Drăgan Dorobanțu, medic ginecolog. Despre pasiune și dorința de a profesa în România
    • 27 noiembrie 2023
Articole Recente
  • Regista adaugă Semnătură Electronică Calificată pe lista beneficiilor digitale oferite cetățenilor
    • 23 noiembrie 2023
  • 56% dintre angajații participanți plănuiesc să-și schimbe jobul în 2024
    • 22 noiembrie 2023
  • 3 din 5 angajați români au participat la un interviu pentru job în acest an
    • 16 noiembrie 2023
Categorii
  • Afterwork (195)
  • Angajatori (112)
  • Featured (378)
  • General (4)
  • Interviuri (196)
  • Opinii (4)
  • Știri (933)
  • Video (25)
about
Despre noi
www.allaboutjobs.ro este o platformă dedicată celor care doresc să se dezvolte profesional. Indiferent de domeniul de activitate sau de etapa profesională în care te ești, nevoia de dezvoltare ar trebui să fie continuă. Scopul nostru este de a te ține la curent cu tendințele de pe piața locurilor de muncă, din mediul universitar, dar și din cel antreprenorial.
Citește tot!
All About Jobs
  • Acasă
  • Știri
  • Angajatori
  • Interviuri
  • Video
  • Afterwork
The story behind the job

Input your search keywords and press Enter.